Kolano skoczka

Trening

Enzopatia więzadła rzepki nazywana „kolanem skoczka”, to ból kolana pod rzepką. Jest to zmiana przeciążeniowo –zwyrodnieniowa przyczepu ścięgnistego (miejsca mocowania ścięgna rzepki do kości).

Przyczyną może być zbyt intensywny wysiłek, np. jazda na zbyt ciężkich przełożeniach, oraz zbyt długotrwały wysiłek, do którego mięśnie nie były przygotowane.

Kontuzja powstaje w wyniku nakładania się na siebie mikrourazów, co zaburza wewnętrzną strukturę więzadła rzepki, obniża wytrzymałość i prowadzi do postępującego procesu niszczenia więzadła.

Ponieważ jest to stan zapalny zalecenia to oszczędny tryb życia, zimne okłady i usztywnienie.

Sprawdza się również taping, czyli przyklejanie specjalnych taśm na okolicę kolana. Pozwala to na wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów i skorygowanie technicznych błędów podczas jazdy na rowerze. Taping wpływa również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

Zestaw ćwiczeń wspomagających może wyglądać np. tak (DOZ):

  1. Pozycja: siedzenie na stole, nogi opuszczone w dół, ręce podparte z boku. Ruch polega na utrzymywaniu napięcia mięśnia czworogłowego, osoba współćwicząca, trzymając za okolicę stawu skokowego, powoli doprowadza kolano do zgięcia. Ważne jest, aby napięcie pacjenta umożliwiało zgięcie kolana przez współćwiczącego. Alternatywnie można wykorzystać 2–3 kilogramowy ciężarek zawieszony także w okolicy stawu skokowego. Ćwiczymy w 3 seriach po 9 powtórzeń.
  2. Pozycja: stanie przy ścianie. Jedna ręka oparta o ścianę, druga chwyta nogę za staw skokowy i przyciąga piętę do pośladka. Uzyskujemy wówczas rozciąganie mięśnia czworogłowego. Pozycję utrzymujemy 30 sekund i powtarzamy 3–5 razy.
  3. Pozycja: siad na podłodze, nogi zgięte w kolanach, pod kolanami zwinięty ręcznik, ręce oparte z boku. Ruch polega na zgięciu grzbietowym stopy oraz jednoczesnym napinaniu przedniej i tylnej części uda – kokontrakcja, utrzymujemy ten stan przez 3–4 sekundy.
  4. Masaż poprzeczny kolna przez 10 minut.