Wymiana kierownicy

sprzęt

Po pomiarach na bikefittingu dostałem zalecenie wymiany kierownicy na węższą (400 mm). Kierownica powinna być takiej samej szerokości co rozstaw ramion. Miałem szerszą i przez to pozycję zbyt jak na moje możliwości pochyloną. Z polecenia kupiłem kierownicę szosową PRO PLT Compact Ergo, którą jednak odradzam.

Oddałem do serwisu, poprosiłem o wymianę wraz z owijkami. Szybko okazało się, że kierownica jest cienka i daje wyraźnie gorsze oparcie dla dłoni. Na dłuższych dystansach jest to zauważalny kłopot, na tyle, że zmotywował mnie do wymiany kierownicy na szerszą.

PRO Vibe Alloy Compact Di2

Wymiana kierownicy zawsze wydawała mi się zadaniem zdecydowanie dla serwisu, ponieważ wymaga zdjęcia owijek, demontażu manetek, zdjęcia kierownicy, założenia nowej, założenia manetek i zawiązania owijek. Dłubanie przy rowerze sprawia mi jednak przyjemność, wiec tym razem zabrałem się za wymianę samodzielnie. Instrukcję jak zwykle można znaleźć u niezawodnego Szajbajka:

Węższa kierownica przekłada się na mniej miejsca na nawigację, latarkę i telefon. Problem ten można rozwiązać montując rurkę na uchwytach przymocowanych do kierownicy. Warto się jednak upewnić, że rurka ma szerokość zbliżoną do szerokości kierownicy oraz gumowe podkładki. Bez tego nie uda się stabilnie umocować urządzeń. Ponieważ tego nie zrobiłem, montaż wymagał jeszcze docięcia gumowych pasków, ostatecznie jednak całość całkiem nieźle się sprawdza.